Breast Reduction Surgery

MEME KÜÇÜLTME

Genellikle meme küçültme, kadın görünümünü düzeltmek için yapılan kozmetik ameliyatlardan biri olarak kabul edilir. Bununla birlikte, aslında kozmetik olanların yanı sıra rekonstrüktif ameliyatlarda kategorize edilebilir.

 

Büyük ve sarkan göğüsler boyun ve sırt ağrılarına, omurga eğriliğine, kolda uyuşukluğa, göğsün altında döküntü ve yaralara, sütyen kayışının ağırlığı nedeniyle omuzda kavitasyon ve ağrıya neden olarak rahatsızlık verebilir. Bu problemi olan bireyler de nefes almakta zorlanabilir. Ayrıca, göğüs derisi ve göğüs duvarı arasındaki tekrarlayan sürtünme döküntülere ve yara oluşumuna neden olabilir. Bunun yanı sıra, hastalar utanç ve kendinden nefret etme nedeniyle sosyal rahatsızlık ve psikolojik problemler yaşayabilirler. Meme küçültme ameliyatı, hastaların sosyal yaşamda kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olur ve büyük göğüslerin neden olduğu yukarıda bahsedilen fizyolojik sorunları önler.

 

Meme küçültme ameliyatı, vücutla orantılı bir meme büyüklüğü elde etmek için fazla dokunun büyük memeden çıkarılmasını içerir. Hem fazla meme dokusu hem de onu kaplayan deri çıkarılır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve 2,5 ila 4 saat sürer. Yönteme bağlı olarak, cerrahi meme başı çevresinde ve meme ucunun alt kenarından aşağı doğru düz veya ters T şeklinde başka bir yaraya neden olur. Özellikle ilk 2-3 ayda, bu yara izleri pembe veya hatta biraz şişmiş ve fark edilebilir. Bununla birlikte, renkleri solmaya başlar ve neredeyse hiç görünür olmazlar. Yara izlerinin büyüklüğü ve tonu, memenin büyüklüğüne ve cerrahi yönteme bağlı olarak değişir. Birinin cildinin skar oluşumuna ne kadar eğilimli olduğu başka bir önemli faktördür. Ayrıca, açık ciltte yara izleri daha az fark edilir hale gelir.

 

Kanalizasyonlar genellikle 2 ila 3 gün içinde çıkarılır. Ameliyat sonrası ağrı çok şiddetli değildir. Hasta 1-2 gün içinde hastaneden taburcu edilir. 4-6 hafta boyunca özel bir sütyen giyilmesi tavsiye edilir. Hasta günlük aktivitelerine geri dönebilir ve bir hafta içinde çalışabilir, ancak 3 ay boyunca yorucu egzersizlerden kaçınmalıdır.

 

Ameliyattan sonra hematom ve enfeksiyon gibi komplikasyonlar gelişebilir. Hastalar nadiren memedeki yağ nekrozuna bağlı sertlik yaşarlar. Meme cildindeki veya meme ucundaki bazı bölgelerin tamamen iyileşmesi daha fazla zaman alır. Sık sık pansuman değişikliği gerekebilir.

 

Meme küçültme ameliyatından sonra emziremeyeceğiniz anlamına gelmez, ancak bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, bir çocuk sahibi olmayı ve emzirmeyi planlıyorsanız, bir meme küçültme ameliyatı geçirmeden önce bunu doktorunuzla konuşmalısınız.

Free Quote !